Trudna prawda
Spokojna, szczęśliwa i niezakłócona starość jest często tylko obrazkiem z reklamy. I choć telewizja jest pełna uśmiechniętych, sprawnych i zdrowych seniorów, to rzeczywistość znacząco od niej odbiega. Starość to często smutek i samotność. Jest to wynik zmieniającego się stylu życia na przestrzeni lat. Dawniej w jednym domu żyło kilka pokoleń i naturalną koleją rzeczy była opieka nad starzejącym się ojcem czy matką. Dziś sytuacja znacząco się zmieniła: młodzi ludzie wyjeżdżają na studia do innych miast, gdzie często osiedlają się na stałe w poszukiwaniu dobrej pracy. Seniorzy zostają samo, często zdani wyłącznie na siebie lub na doraźną pomoc krewnych.
Ciężar opieki
Opieka na osobą starszą bywa bardzo trudna, często wręcz traumatyczna. W wielu przypadkach seniorzy nie potrafią samodzielnie zadbać o swoje sprawy fizjologiczne, często to ludzie przykuci do łóżek, bywa również, że są agresywni, zgorzkniali i działają toksycznie na osoby sprawujące nad nimi opiekę. Często taki stan trwa latami i ma niebywale tragiczne konsekwencje dla pozostałych członków rodziny. Opiekunowie są często wycieńczeni, psychicznie poturbowani, nierzadko mają problemy w pracy czy w swoich własnych związkach.
Dlatego z pomocą przychodzą specjalistyczne placówki: dom spokojnej starości czy dom opieki społecznej. To miejsca specjalnie przygotowane dla seniorów, którzy nie radzą sobie z codziennością. Wykwalifikowany personel w postaci pielęgniarek i opiekunek dba o higienę osób starszych, ich codzienną aktywność i rozrywkę oraz kontroluje przyjmowanie leków. Osoby leżące mają zagwarantowaną opiekę 24 godziny na dobę oraz nieograniczone zasoby środków higienicznych. Prywatny dom spokojnej starości to nie tylko profesjonalna opieka medyczna osoby starszej. Nie sposób nie wspomnieć o aspekcie społecznym: to tutaj często budują się silne więzi i przyjaźnie, a seniorzy, którzy we własnych domach czuli się samotni tutaj znajdują przyjaciół. Dom starości to coś więcej niż mały szpital. Jego terapeutyczny wpływ na osobę starszą, która nagle stała się niedołężna, niesamodzielna jest wprost nieoceniony.
Osoby, które umieszczają swoich bliskich krewnych w domach pomocy społecznej czy prywatnych domach spokojnej starości często są krytykowane przez otoczenie. Wciąż silne są schematy, zgodnie z którymi osoby młodsze winne są osobom starszym opiekę do końca życia. Te stereotypy są silne, nie wolno jednak im się poddawać. Nikt nie ma obowiązku poświęcać kilku lat ze swojego życia na ciągłą i trudną opiekę na seniorem, poświęcając często swoją karierę, pracę, związek czy relacje z innymi.
Leave a Reply